Jaką płytę meblową wybrać?

Produkcja mebli wymaga specjalne przygotowania zarówno pod kątem technicznym oraz materiałowym. Na rynku możemy znaleźć wiele materiałów konstrukcyjnych, jednak nie każda płyta meblowa jest uniwersalna, dlatego zakup ten zawsze powinien być determinowany naszymi realnymi potrzebami w tym zakresie. Inne właściwości powinny mieć materiały na tylne ścianki mebli, a zupełnie inne cechy będą miały kluczowe dla konstrukcji mebli elementy, które będą ją podtrzymywały.

Jakie płyty wybrać? Gdy udamy się do sklepu to możemy wybierać przynajmniej spośród kilku lub kilkunastu popularnych modeli, w tym np. płyt laminowanych, płyt laminowanych, klasycznych płyt MDF, czy też HDF. Te ostatnie to popularne płyty pilśniowe, które doskonale sprawdza się jako dna szuflad lub tylne ścianki mebli, jednak nie znajdziemy dla nich zastosowania w najważniejszych meblach konstrukcyjnych, ze względu na ich elastyczność oraz niskie właściwości w zakresie przenoszenia obciążeń.

W jakich sytuacjach jakie płyty?

Jeżeli zależy nam na płytach, które będa wytrzymałe i jednocześnie bardzo wdzięczne w obróbce, np. w trakcie frezowania, lakierowania, czy pokrywania płyt dodatkowym laminatem, zdecydowanie sprawdzą się nam płyty MDF. Mają one jednolitą strukturę, dzięki czemu takie prace z ich użyciem są dużo bardziej efektywne i prostsze. Płyty melaminowane to materiały, które idealnie sprawdzają się w przypadku produkcji elementów o prostych kątach i krawędziach, jednak ich struktura uniemożliwia tworzenie zaokrąglonych krawędzi oraz bardziej kreatywnych kształtów.

Prawdziwym hitem wśród płyt meblowych są estetycznie wykończone płyty laminowane, których atutem jest zwiększona odporność na wilgoć. Dzięki temu doskonale sprawdzają się do produkcji mebli przeznaczonych do użytku w wilgotnym środowisku, na przykład w pobliżu kranów w kuchni i łazience, czy jako meble pod zlew. Błyszcząca, laminowana powłoka jest nie tylko estetyczna, ale również prosta w pielęgnacji, dlatego wykonywane są z niej na przykład fronty meblowe. Ostatecznie wybór konkretnej płyty zależy od tego, w jakim celu i do jakich mebli chcemy ją wykorzystać.