Słupki ogrodzeniowe – ważny element konstrukcji płotu

Najważniejszym elementem konstrukcji płotu są niewątpliwie słupki ogrodzeniowe.

To słupki ogrodzeniowe świadczą o trwałości i stabilności tej konstrukcji. Nie ma wątpliwości, że przy złym doborze materiału, z którego wykonane są słupki ogrodzeniowe nasz płot będzie narażony na odkształcenia lub poddanie się niekorzystnym warunkom atmosferycznym takim jak śnieg, deszcz, mróz, a nawet promieniowanie UV. Słupki ogrodzeniowe powinny być impregnowane, pokryte powłokami antykorozyjnymi w zależności od ich rodzaju. Dobrze zakonserwowane będą służyły przez lata stanowiąc kręgosłup naszego ogrodzenia.  Istotnym jest, by w konstrukcji płotu zastosować wszystkie konieczne rodzaje słupków, by płot osiągnął maksymalną trwałość i jakość. 

Jak stosować słupki ogrodzeniowe 

Słupki ogrodzeniowe murowane mają zastosowanie przy konstrukcji ogrodzeń różnych rodzajów. Wśród nich wyróżniamy sztachety poprzeczne i pionowe oraz do kutych ogrodzeń metalowych. Słupki ogrodzeniowe metalowe są najbardziej uniwersalne. Stosuje się, je do różnego rodzaju ogrodzeń z siatki, ogrodzeń panelowych, ogrodzeń sztachetowych drewnianych, ogrodzeń metalowych oraz kutych. Słupki ogrodzeniowe betonowe wykorzystywane są do ogrodzeń betonowych prefabrykowanych oraz z płyt. Taki rodzaj słupów rzadziej stosowany jest do ogrodzeń wykonanych z siatki. Słupki ogrodzeniowe drewniane możemy wykorzystać, gdy decydujemy się na ogrodzenie z siatki lub ogrodzenie wykonane z drewnianych sztachet. Słupki ogrodzeniowe kamienne mają zastosowanie przy kutych ogrodzeniach metalowych, nowoczesnych ogrodzeń wykonanych w całości z kamienia z betonu. Bardzo rzadkie zastosowanie mają słupki ogrodzeniowe kamienne przy konstrukcji płotów drewnianych. 

Do siatki i do płotu

Jak już wiadomo słupki ogrodzeniowe mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Zdecydowanie najbardziej popularne są metalowe słupki ogrodzeniowe. Pasują do różnych zastosowań, więc ich rodzajów jest zdecydowanie najwięcej. Bardzo często można spotkać także słupki ogrodzeniowe betonowe. Są zazwyczaj wzmacniane żelbetem, to prefabrykowane, gotowe elementy. Wygodne, ponieważ nie wymagają konserwacji. Słupki ogrodzeniowe drewniane bardzo ładnie wyglądają, ale potrzebują zwiększonej uwagi. Trzeba je regularnie malować oraz stosować impreganty. Za najbardziej trwałe uważa się dwa rodzaje słupków – słupki ogrodzeniowe murowane z cegieł i kamienne. Są także najbardziej efektowne. Ich samodzielny montaż, czy raczej wykonanie, raczej nie wchodzi w grę. By były równe i ładnie wyglądały, konieczne jest zaangażowanie murarza. Montaż ogrodzeniaz słupkami murowanymi lub kamiennymi dosyć długo trwa, ale efekt wizualny jest tego naprawdę wart. Kamienne ogrodzenia są zdecydowanie najbardziej szykowne, lecz także najdroższe i najbardziej czasochłonne