Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnie w stylu prowansalskim cechują się jasną kolorystyką i naturalnością. Są to pomieszczenia wyjątkowo ciepłe, schludne, ale i nieco sielskie, które przypominać mogą nieco kuchnie rustykalne. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić kuchnię prowansalską!

Umeblowanie

Meble w kuchni prowansalskiej to zwykle meble drewniane, które pomalowane zostało na biało. Wykorzystuje się różne niewielkie półeczki oraz przeszklone szafki, które pomagają wyeksponować różne produkty (np. suszone zioła, domowe przetwory) oraz pamiątkowe elementy zastawy. Wykorzystuje się drewniane lub kamienne blaty – te drugie w szczególności o jasnym zabarwieniu. Marki takie jak Dre kuchnie oferują w wielu wzorach i kolorach, w tym również takie, które doskonale wkomponują się w aranżacje o prowansalskim charakterze.

Dodatki

W aranżacji kuchni prowansalskiej sprawdzą się wszelkie bibeloty i ozdoby. Na górnych częściach szafek możemy poustawiać koszyki, drewniane skrzyneczki czy wazoniki. Doskonałą ozdobą będą świeże oraz suszone kwiaty i zioła. Możemy wykorzystać lniane zasłonki, obrusy i maty, które przywodzą na myśl bardziej wiejskie wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że kuchnia prowansalska – choć pełna niewielkich elementów ozdobnych – powinna zachować lekkość i świeżość. Wybierać należy dodatki w stosowanych kolorach i wykonane z naturalnych surowców: wikliny, tkanin naturalnych czy drewna. Umożliwi nam to zachowanie spójnej kolorystyki oraz uniknięcie efektu “przytłoczenia” delikatnych mebli.