Wnętrza zielone: Rośliny jako ozdoba i element harmonii

Rośliny są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również mają pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz jakość powietrza w pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany zestaw roślin jest w stanie stworzyć wrażenie spokoju i harmonii, a przy okazji sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało modnie i stylowo.

1. Rośliny jako element dekoracyjny
Rośliny to doskonała ozdoba wnętrza. Mogą występować w postaci doniczkowych drzew i krzewów, kwiatów ciętych lub na żywo, roślin doniczkowych. W zależności od stylu pomieszczenia, warto wybrać rośliny o innych właściwościach. W minimalistycznych aranżacjach będą pasować monochromatyczne, proste w formie rośliny takie jak np. różne gatunki sukulentów. W klimatach tropikalnych potrzebujemy roślin o dużych, soczystych liściach, obficie kwitnących lub takich, które tworzą pachnące, zielone chmary.

2. Rośliny a zdrowie
Pełnią również bardzo ważną rolę w przyrodzie oraz dla naszego zdrowia. Rośliny wytwarzają tlen, który jest niezbędny dla nas do życia, którego poziom wewnątrz pomieszczeń można podnieść poprzez odpowiedni wybór roślin. Niektóre z nich, jak np. palma bambusowa, czy też jade, potrafią absorbować toksyny powietrzne. Co więcej, już sam widok zieleni oraz naturalne światło jej nadchodzące pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz koncentracje podczas codziennej pracy.

3. Najlepsze miejsca do eksponowania roślin w domu
Najlepiej, aby rośliny były ustawione na parapecie okna lub w miejscu dogodnym do naturalnego światła. W pomieszczeniach, gdzie jest zbyt ciepło lub zbyt suche, najlepiej udaje się rośliny doniczkowe, które preferują ciepło i/lub wysoką wilgotność powietrza. Do takich roślin możemy zaliczyć np. storczyki, paprocie lub ichnografy, czyli drzewa kamienia.

4. Rośliny jako element harmonii
Rośliny to element, który tworzy harmonijny klimat w domu. Są to nie tylko ładne dodatki, ale również wspaniała dekoracja, którą warto umiejętnie dobrać do stylu naszych wnętrz. Rośliny dają nam poczucie zieleni, witalności i życia, zatem warto zdecydować się na ich zakup i układanie w przestrzeni naszego mieszkania.

5. Jakie rośliny wybrać do danego pomieszczenia?
– w salonie doskonale sprawdzą się rośliny o dużych, soczystych liściach, jak np. monstera, dracena czy wazony;
– w jadalni dobrym pomysłem będą rośliny kwitnące, np. orchidee;
– do sypialni warto wybrać rośliny, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, takie jak np. lawenda, pokojowe aniołki, czy filodendrony.

Podsumowując, rośliny zawsze będą modne i modne – to ozdoba i element harmonii, dodające uroku i wprowadzające świeżość do naszego codziennego życia. Dobrze dobrana ze względu na pomieszkiwanie roślin, wpływają korzystnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie, sprawiając jednocześnie, że wnętrze prezentuje się estetycznie i stylowo.