Styl retro w nowoczesnym wydaniu: Czas na podróż w czasie

Styl retro to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się trendów zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz. To ponadczasowe stylizacje, które trzymają się mocno już od kilku lat, konsekwentnie zyskują uznanie. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ludzi pragnie przenieść się w czasie i odwołać się do klasycznych wzorów, kolorów czy materiałów. Nie ma wątpliwości, że styl retro w nowoczesnym wydaniu nadal trzyma nas mocno za serce.

1. CO TO JEST RETRO?
Styl retro to w skrócie powrót do lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. To klasyczne kroje ubrań, rustykalna ceramika, stylowe meble oraz kolorowe tapety i akcenty wszelakiego rodzaju. To także mocne akcenty z przeszłości, których nie sposób pominąć. W dzisiejszych czasach styl retro to nieco zmodyfikowana wersja klasycznych designów sprzed kilku dziesięcioleci, a te elementy nabierają nowych odcieni. Retromaniacy szukają coraz bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań, łącząc je z nowoczesnymi akcesoriami w sposób, który w pełni respektuje klimat tamtych lat.

2. RETRO W WYSTRÓJU DOMU
Wnętrza, które wpisują się w styl retro, składają się z elementów takich, jak kolorowe poduszki, różnego rodzaju ramki i ciemne meble. Wnętrza te kojarzą się głównie z latami 60. i 70., choć późniejsze dziesięciolecia także cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie brakuje elementów w stylu 80. czy 90. lat ubiegłego wieku. Kolorowe dywany, stylowe kolumny czy błyszczące osłonki na światło to tylko kilka przykładów. W salonie biel i czarność zastępują kolorowe meble i akcesoria. Dodając elementy takie jak płyty winylowe, zdecydowanie można uzyskać wymarzony styl retro.

– Meble: ciemne i wytrzymałe

– Materiały: drewno, skóra, szkło

– Akcesoria: kolorowe poduszki, ramki na zdjęcia, dywany

– Kolory: pastelowe, kolorowe

3. RETRO W MODZIE
Nie sposób zaprzeczyć, że klasyczne stroje z lat 60. czy 70. wzbudzają zachwyt wielu osób. Nie brakuje zresztą osób, które do dzisiaj preferują style właśnie z tamtego okresu. Proste kroje, wyraziste linie oraz minimalizm to jedne z głównych zasad, którymi kierują się klasyczne stylizacje z przeszłości. Kombinacja klasycznych dodatków z nowoczesnymi akcesoriami lub stemplami z pewnością przyczyni się do uzyskania wymarzonego stylu. W dzisiejszych czasach garsonki w stylu retro kojarzą się bardziej z eleganckimi kolekcjami od światowych projektantów.

4. JAK WPROWADZIĆ RETRO DO WŁASNEJ KOMPOZYCJI?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak w pełni wprowadzić styl retro do swojego życia. Wiadomo jednak, że trzeba się skupić na niepowtarzalności oraz na wyrazistych detalach. Świetnym sposobem na wprowadzenie retro są klasyczne meble – nie trzeba kupować całego zestawu. Warto zdecydować się na kupno jednego elementu, który idealnie wprowadzi klimat tamtego okresu do wnętrza. Dobra alternatywą dla mebli retro mogą być elementy dekoracyjne, takie jak kolorowe lampki czy dywaniki.

5. PODSUMOWANIE
Śmiało można powiedzieć, że styl retro w nowoczesnym wydaniu to prawdziwy hit ostatnich sezonów w modzie i wystroju wnętrz. Szczególnie młodsze pokolenie coraz częściej sięga po elementy, które powoli ale zadomawiają się w naszych domach. Wprowadzenie retro do naszego stylu życia może zaskoczyć i przyciągnąć uwagę swoim klasycznym klimatem. Aby wprowadzić do swojego życia vintage należy skupić się na wyrazistych detalach połączonych z nowoczesnymi akcesoriami. Połączenie najnowszych trendów z klasycznymi rozwiązaniami to kluczowy element, który powinien zawojować nasze serca.