Kolor w wnętrzu: Jak odpowiednio dobrać i łączyć barwy

Kolor w wnętrzu: jak odpowiednio dobrać i łączyć barwy

Wybór kolorów do wnętrza stanowi istotny element projektowania każdego pomieszczenia. Dobrze dobrane barwy wpłyną na nasze samopoczucie, poprawią nastrój oraz zapewnią przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym każdy będzie mógł odpowiednio dobrać i łączyć kolory w swoim mieszkaniu.

Zacznij od podstaw – wybierz kolor ścian

Jasne kolory ścian, takie jak biel, beże czy pastele, sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie powiększą przestrzeń. Intensywniejsze kolory na ścianach pomogą z kolei ożywić duże pokoje, ale też nadadzą im wyjątkowości i nowoczesnego charakteru.

Dopasuj kolory mebli i dodatków

Łączenie kolorów mebli i dodatków z kolorem ścian jest kluczowe dla osiągnięcia harmonijnego wnętrza. Wskazane jest dobieranie słabszych, stonowanych kolorów dodatków, w celu zamaskowania błędów kolorystycznych. Na przykład: kanapa w pudrowych kolorach z ciemniejszymi poduszkami w tej samej tonacji, ale trochę dwa-trzy tony ciemniejszymi.

Stwórz spójną paletę kolorów

Dobieranie kolorów do wnętrza najlepiej zrobić w oparciu o zasadę kolorystycznej gamy. Ta zasada mówi, że kolor, który umieścisz na ścianach lub na innej powierzchni, powinien się powtarzać na mniejszych elementach wyposażenia, takich jak poduszki, obrusy, zasłony, dywaniki itp.

Pozwól na trochę fantazji

Zabawa kolorami w domowym wnętrzu daje wiele możliwości. Można na przykład zestawić ze sobą bardzo różne barwy. Warto jednak pamiętać, że połączenie kilku mocnych kolorów stanowi już odważną aranżację, która nie zawsze może się udać. W takich przypadkach warto projektować mieszkanie ‘od koloru’, czyli zamiast mebli, wybieramy najpierw kolory, a meble i resztę mieszkania dobierać już w oparciu o tę ‘kartę barw’

Podsumowanie

Dobieranie kolorów do wnętrza to czynność, która wymaga od nas trochę pomysłowości i wyczucia kolorów. Warto pamiętać, że barwy wpływają na nasze samopoczucie, dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie ich dobieranie. Korzystając z powyższych wskazówek na pewno uda Ci się stworzyć piękny, harmonijny, a zarazem praktyczny design swojego mieszkania.