Kable chłodzone powietrzem – co warto wiedzieć na ich temat?

Specjalistyczne typy kabli, przystosowane do pracy w szczególnych warunkach, to sposób na bezpieczne dostarczanie energii elektrycznej, bez którego przemysł nie mógłby się rozwijać na obecną skalę. Znajdziemy wśród nich także kable chłodzone powietrzem – nowatorskie rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie przesył energii wiąże się z wydzielaniem dużej ilości ciepła, które mogłoby okazać się szkodliwe dla instalacji. Współcześnie w przewodach stosowane są różne rodzaje chłodzenia, jednak chłodzenie powietrzem znajduje obecnie najwięcej zastosowań.

Jak zbudowany jest kabel chłodzony powietrzem?

Budowa kabla chłodzonego powietrzem może być bardzo różna, w zależności od tego, do czego jest wykorzystywany. Wewnątrz każdego kabla znajduje się aluminiowa bądź miedziana żyła przewodząca prąd. Najczęściej zbudowana jest ona z wielu, skręconych ze sobą cienkich drutów. Żyła otoczona jest przez materiał zapewniający izolację elektryczną. 

W przypadku kabli stosowanych do dużych napięć dodatkowo wykorzystuje się wypełnienie olejem, albo obojętnym gazem. W kablach chłodzonych na zewnątrz warstwy izolacyjnej dodatkowo znajduje się warstwa, albo przewody, przez które pompowane jest medium chłodzące – w tym przypadku powietrze. 

Kolejna warstwa pełni rolę wypełniającą. Na zewnątrz znajduje się zewnętrzna warstwa ochronna i wzmacniająca. W niektórych typach kabli stosuje się dodatkowe warstwy izolacji elektrycznej. Jeżeli chodzi o wykończenie, kabel chłodzony powietrzem zakończony jest przyłączami do instalacji pneumatycznej.

Do czego wykorzystuje się kable chłodzone powietrzem?

Istnieje wiele zastosowań kabli chłodzonych powietrzem. Przewody tego typu wykorzystuje się przede wszystkim w instalacjach, w których występuje wysokie napięcie, które przekłada się na wyższą temperaturę. Chłodzenie powietrzem znajduje zastosowanie na przykład w kablach oporowych wykorzystywanych w urządzeniach spawalniczych. 

Tego typu kable często stosuje się również w systemach grzewczych o dużej mocy oraz w bardzo rozbudowanych instalacjach świetlnych. Przewody chłodzone przy pomocy powietrza powszechnie wykorzystuje się poza tym także w systemach szynoprzewodów.

Najważniejsze zalety i właściwości kabli chłodzonych powietrzem

Kable z chłodzeniem powietrznym mogą być wykorzystywane we wszystkich urządzeniach, które do działania wymagają dużej mocy. Dobór kabla o odpowiednich parametrach pod względem wydajności chłodzenia i optymalnej temperatury pracy zależny jest jednak od urządzenia, w którym ma być on zastosowany. W niektórych typach urządzeń sprawdzają się nieco bardziej skomplikowane przewody z chłodzeniem wodnym lub olejowym.

Zastosowanie kabli chłodzonych powietrzem przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo operatorów urządzeń, w których są stosowane, a także innych osób przebywających w pobliżu w czasie pracy. Obniżenie temperatury kabla przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa samych urządzeń i mniejszą awaryjność, co w oczywisty sposób oznacza większe oszczędności dla przedsiębiorstwa, w którym są wykorzystywane.